Pandemide TUS çalışmak

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

mozart’s ear
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pandemide TUS çalışmak

Mesaj gönderen mozart’s ear » Çrş Haz 09, 2021 2:04 am

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar,
Mart 2021 tusuna girdim,68.7 puan ile istediğim bölüme yerleştim.Tus süreci zaten zor bir süreç,pandemide bunu yaşamak çok daha zor bunu çok iyi bilenlerdenim.Sınava birkaç ay kalmışken motivasyon olması açısından sizlere deneyimimi aktarmak için bu başlığı açıyorum.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum tus ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir insandım.Fakültede kuruldan kurula çalışan değil,son anda zorlayanlardandım.2019 senesinde mezun oldum ve hiç çalışmadığım Eylül 2019 sınavına girdim ve 40 puan aldım :D hiç üzülmedim çünkü dediğim gibi tus planlarım arasında değildi,dershaneye gitmiştim evet ama offline’dan kitap doldurmak için kullanmıştım çoğunlukla.Sonrasında zaten mecburiye gittim,ki bunu istiyordum.Bir yerin acil servisinde çalışmaya başladım.
Birkaç ay sonrasında pandemi başladı.Bizim çalışma yükümüz az hekim olduğumuz için zaten çok ağırdı,ayda 11 nöbet tutuyor ertesi gün evde sağlığa bakıyorduk.Oldukça yıpratıcı bu dönemde bir de istifa yasağı gelmişti.Psikolojik olarak gerçekten zor bir sürece girmiştik,bulunduğum yerden kurtulmam gerekiyordu.Ve işte benim tus maceram tam da bu savaşın ortasında başladı.Nisan 2020’de ders çalışmaya başladım.Yakın arkadaşlarımdan tus tecrübeleri olanlar vardı,onlardan duyduğum kadarıyla bu siteye üye oldum ve bir kronometre grubuna girdim.Hayatımdaki en güzel kararlardan biriydi bu :D gruptan kimse birbirini tanımıyordu,bazen tanımadığı bir insana karşı daha fazla sorumlu hissediyor insan. O dönem günlük 6 saat kuralı koyduk,ben çalıştığım için haftalık 42 saat şeklinde tamamlayacaktım.
2 ay bu şekilde yavaş yavaş başladım çalışmaya.Tabi ki ilk başta 6 saat ile olmadı bu.Önce 2ler sonra 4 ler...Bu süreçte en önemlisi HİÇBİR GÜNÜ KESİNLİKLE BOŞ GEÇİRMEMEYE ÇALIŞIN. Yani 1 saat bile olsa o çalışma temposuna devam edebilmek çok önemli,ben bir gün atladığımda ertesi gün çok zor toparlıyordum çünkü.
Sonra çok sevindirici bir gelişme oldu,istifalar açıldı.Ve haziran ayının sonuna doğru ben işimden ayrıldım.Hedefim aslında yüksek bir puandı tusa başlarken,ama bu istifa yasağının oluşturduğu belirsizlikten dolayı memleketime yakın bir acil servisi bile tutturursam gitmeyi düşündüm.İstifa yasağının açılması o yüzden çok iyi oldu benim için,umarım şu an istifa bekleyen arkadaşlarım için de en kısa sürede gerçekleşir bu durum.
Hedefim aslında 2021 şubat tusuydu,ama istediğim bölümün ekim için çok fazla kontenjan açtığını görünce belki olur diye hırslandım.Nasıl çalıştığımla ilgili en son yazacağım.Ekim tusu için istediğim yer olmadı,57 puan aldım.Ama bu benim için güzel bir motivasyon oldu.Çünkü çalıştıkça puanımın arttığını fark ettim.40 puandan 57 puana yükselmiştim bu gerçekten çok sevindiriciydi.Bu arada ekim tusuna hazırlanırkenki kronometrelerim ortalama 6-7 saat idi yine.
Sonrasında asıl tempoya girdim işte.Bu son dedim.Son denemen,önünde ortalama 5-6 ay var.Dramatik puan yükseltenler var,sen de olabilirsin dedim kendime.Zaten pandemi var,dışarda kaçırdığın bir hayat yok diyordum.Ve ekimden kendi sınavıma kadar ortalama 9 saatin altına inmedim,elbette bazı günler çok düştüm.Çok ağladım,çalışamadığım oldu.O zamanlar dışarı çıktım kafa dağıttım.Ama bunu çok sık yapmadım yalan söylemeyeyim,çünkü çok vicdan yapıyordum.Şu an bunun yanlış olduğunu söyleyebilirim,yani dengede bir şekilde tutulabilir sanırım.Ben bunu pek yapamadım,bu da kendimde biraz baskı oluşturdu.
Bu dönemde beraber çalıştığınız biri olması çok önemli bence,bir tusbuddy şart :D en azından benim için öyleydi,sizle aynı puanı hedefleyen,siz düştüğünüzde toparlayan yeri geldiğinde sizin toparladığınız birisinin olması,bu yolda yalnız olmadığınızı bilmek çok önemli.canım tusbuddy’me burdan sevgi yolluyorum.kendisi de sıfır tus tecrübesiyle 71 puan aldı ayrıca tebrik ediyorum :D
Son 3 ay için 9-10-11 saat kuralı koymuştum ama bu her zaman gerçekleşmedi açıkçası.Sanırım ortalama 10 diyebiliriz son ay.
Ve mart tusu gerçekleşti,sınava girdik ve istediğim puanı aldım.
Burada şunları söylemek istiyorum.Gerçekten çok yıpratıcı bir dönem,psikolojik baskısı inanılmaz.Bazı günler oluyor,olmayacak ben yapamayacağım diyorsunuz.Şunu bilin ki bunu herkes diyor,ben de dedim.Ocak ayına kadar denemelerim hep aynıydı,sınava 2-3 ay kalmıştı.Sürekli ekim tusunda aldığım puanı alıyordum ve bu beni inanılmaz üzüyordu.Aynada kendime bakarak,ağlayarak o puanı alacaksın diyip devam ettim çalışmaya.Ağlaya ağlaya soru çözdüğümü bilirim.Yani asla ama asla pes etmeyin,çünkü hiç kolay bir şey değil bu,her zaman çalışmaya devam edin.Bir noktada,fark etmediğiniz bir anda çalışmanızın karşılığını almaya başladığınızı hissedeceksiniz.
Ve bence en önemlisi kesinlikle deneme çözmek.Bunu çok yakın bir arkadaşım önermişti.Her gün yarım deneme çözmek şeklinde ders çalışmanın sonunda deneme yapıyordum.İlk çözdüğüm denemede temelden sanırım 30lardaydı doğru sayım öyle diyim,yani deneme çözmek için asla hazır olmayacaksınız.Bu suya bir anda dalmanızı öneririm,girdikçe alışacaksınız :D
Ben tus çalışmaya patoloji ile başlamıştım ve ilk sıralamamı kafama göre yapmıştım o yüzden hatırlayamıyorum.Ama daha sonrasında şöyle bir sıralama yaptım tekrarlarımda,Atilla Uslu söylemişti sanırım bunu,ilişkili dersleri ardarda koymak şeklinde

Örn:
fizyo pato dahiliye farma küçük stajlar
Anatomi kadın doğum g.cerrahi
Mikro biyokimya pediatri

Buna benzer bir çalışma programı yaptım ama tabi bunun aksadığı da oluyordu.Ve en en önemlisi TTSler.Bence kesinlikle bakılmalı,sıralamasını nasıl yaparsınız bilemem.Mesela fizyo pato fizyoTTS dahiliye patoTTS .... gibi belki olabilir.tamamen size kalmış.

Son ay programınız da bence çok önemli,bunu öncesinden belirleyin. Ben son 22 gün için önce klinik en son yani sınava yakın temel bakacak şekilde bir hızlı tekrar programı yapmıştım.Son ay yeni şeyler öğrenmeye çalışmayın,bence bu büyük hata olur.

Kendinize bir saat sınırı mutlaka koyun.Hedef puanınıza göre bu ya 4 saat olur ya 8 saat olur.Tamamen siz ve hedeflerinize bağlı.

Herkesin kendine özgüdür çalışma şekli,örneğin ben aşırı kodlayan bir insanım.Bu benim için çok avantaj oldu.Fizyopatoloji oturtabilen bir insan değilim o yüzden çok fazla tekrar ettim ben,ama bahsettiğim tusbuddy’im de tam tersi fizyopatolojisini oturtarak öğrenen bir insan.Siz zaten nasıl bir öğrenme tipindesiniz bunu bilirsiniz.

Kullandığım kaynaklara gelecek olursak.Tusdataya gittim dershane olarak,kitaplarım 2017 basımıydı ve bu süreçte acaba güncel kaynakla değiştirmeli miyim anksiyetesini çok yaşadım.Şunu söyleyebilirim ki kaynaklarınız doluysa buna gerek yok bence,denemeler ve soru bankalarıyla bunu kapatabilirsiniz.Sitede tüm dershanelerin denemeleri zaten paylaşılıyor,onları edinmenizi öneririm.

Biyokimya için yavuz şahinin kitabını aldım,ekim tusunda çok iyi yaptırmıştı ama mart tusunda çok yetersiz geldi bana.Sınavın zor derslerinden biri biyokimyaydı evet ama ortalamamın altındaydı biyokimya netlerim.Ama denemelerde güzel yaptırıyordu.Önerebilirim sanırım

Mikrop için feyyaz akay.Bence güzel bir kitaptı.Eğlenceliydi çalışması.Bir de onun hızlı tekrarlı soru kitabı vardı,son tekrarımda ordaki spotşara bakmıştım ve faydası olduğunu düşünüyorum.

Patoloji için beyazyıldız sorularla son tekrar kullandım.biraz ayrıntı gelmişti ama tus tarzına yakın düşünülebilir bence soru tarzı

Farma için dershane kitabım ve denemeler

Anatomi SMT SMT SMT

Fizyo için ekstra soru çözmeye gerek olduğunu düşünmüyorum,ekim sonrası klinisyenin soru bankasını almıştım ama zaman kaybıydı benim için.Güncellik açısından el altında bulundurulabilir.

Ben klinik için çok fazla soru çözdüm,çözdüklerime de çok tekrar attım.Bence klinik için soru çözmek çok önemli,temel için bunu kesin diyemem ama ne kadar çok vaka o kadar iyi.

Dahiliye için datanın vaka soruları kitabı var kırmızı,çok kısa sürede bitiyor ve çok güzel.Ayrıca ydus son 5 yıl sorularına baktım.

Pediatri yine vaka soruları çözdüm,ama çok ayrıntıydı önerir misin diye sorarsanız 70üstü düşünmüyorsanız bence gerek yok.

Genel cerrahi yine vaka soruları+levent kodalın mor renkli kitabı(bunu beğenmiştim)

Kadın doğum için bence tts yeterli,ekstra soru çözmedim

Sınavın üstünden birkaç ay geçti,aklıma gelenlerle yardımcı olmak istedim.Yine sorularınızı cevaplamaya çalışırım.Asla pes etmeyin,çalışmaya devam edin,sonunda başaracaksınız.

mozart’s ear
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mozart’s ear » Çrş Haz 09, 2021 2:15 am

Küçük stajları yazmayı unutmuşum, onun için de vaka soruları ve denemeler tabi ki.

Ayrıca sınav öncesi çok katkısı olduğunu düşündüğüm bir şey var,emrullah hoca ve atilla hocanın youtube videoları. Mesela dahiliyede atilla hoca 1 haftalıktı sanırım her gün bir video yayınlıyordu. O videoların sonunda değindiği bir yer vardı,BISAP açılımını söylüyordu sanırım.Direk tusta çıkmıştı.Vaktiniz kalırsa onlara da bakabilirsiniz.

Bu arada farma için sitede bir kayıt bulmuştum.2020 yılına aitti sanırım çok hızlı bir ses kaydıydı,hızlı bir tekrar için bulabilirseniz dinlemenizi öneriririm :)

Kullanıcı avatarı
trooe199
VIP
VIP

Mesaj gönderen trooe199 » Çrş Haz 09, 2021 2:17 am

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler ✌

mozart’s ear
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mozart’s ear » Çrş Haz 09, 2021 2:33 am

Rica ederim,aklıma geldikçe yazacağım.

Post-it ile çalıştım ayrıca.Görsel hafıza oluşturmak açısından mükemmel.Bir duvarımın oldukça büyük bir kısmında kağıtlar vardı,her kafamı kaldırdığımda birisine gözüm çarpıyordu.Çalışma ortamınız elverişliyse kesinlikle öneririm. Ve yazmayı unuttuğum bir başka şey datanın hızlı tekrar kitapları,temel ve klinik olarak.Ekim tusuna girmeden önce bakmıştım bazı derslerine,önerebilirim bunları da ama puan hedefiniz yüksekse çok bir katkısı olacağını düşünmüyorum.

TürkanAli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen TürkanAli » Cmt Haz 12, 2021 3:52 am

Tebrik ederim hocam.başarilarinizin devamini dilerim
Eylül tusuna kadar 55-60 bandi düşünen biri için hizli tekrar ve deneme yeterli olurmu?( öncesinde hepsini 1,2 kez okumuş biri)

TürkanAli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen TürkanAli » Cmt Haz 12, 2021 3:53 am

Datanin hizli tekrar serisini kastediyorum

mozart’s ear
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mozart’s ear » Cmt Haz 12, 2021 1:13 pm

TürkanAli yazdı:
Cmt Haz 12, 2021 3:52 am
Tebrik ederim hocam.başarilarinizin devamini dilerim
Eylül tusuna kadar 55-60 bandi düşünen biri için hizli tekrar ve deneme yeterli olurmu?( öncesinde hepsini 1,2 kez okumuş biri)
Teşekkür ederim,o puan aralığı için önerebileceğim bence ttslere muhakkak bakılmalı ve temel tekrarı arttırılmalı.Denemeler dediğim gibi klinik için çok faydalı.Hızlı tekrar kitapları temel spotları için iyi olabilir,ama sanırım tus sorularının spotları da oluyor içinde.Zaman yetersizse eğer bir iki ders elenebilir bence,mesela anatomi gibi.Bunlar tabi benim düşüncelerim,kesinliği yoktur :) Ekim sınavında kadın doğum ve anatomi çalışamamıştım ama puanım dediğiniz aralıktaydı,fazla ve hızlı tekrar bence çok önemli.

Kullanıcı avatarı
kermitkalp
VIP
VIP

Mesaj gönderen kermitkalp » Cmt Haz 12, 2021 4:37 pm

Hocam oncelikle tebrik ederim azminiz icin :) su an benzer bi surecteyiz ben de acilde prtlik yapiyorum ancak bizde istifa hala yasak.. istifa etmeden mumkun degil mi bu tusu kazanmak :( istifa etmeden once nasil calisiyordunuz acaba

mozart’s ear
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mozart’s ear » Cmt Haz 12, 2021 5:47 pm

kermitkalp yazdı:
Cmt Haz 12, 2021 4:37 pm
Hocam oncelikle tebrik ederim azminiz icin :) su an benzer bi surecteyiz ben de acilde prtlik yapiyorum ancak bizde istifa hala yasak.. istifa etmeden mumkun degil mi bu tusu kazanmak :( istifa etmeden once nasil calisiyordunuz acaba
Merhabalar,elbette ki mümkün.Sadece daha çok zaman ve emek vermek gerekiyor.Hiçbir şey imkansız değil bence bunu hiç aklınızdan çıkarmayın :) nöbetlerle ders çalışmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum.Çalıştığınız yerde nöbetleri nasıl turuyorsunuz bilmiyorum,eğer tek tutuyorsanız zaten hastanedeyken çalışmak imkansız.Biz iki kişi tuttuğumuzda off şeklinde yapardık,ben kendi dinlenme saatlerimde doktor odasında 3-4 saat çalışabiliyordum.Yani bulduğum her fırsatta ders çalışmaya ortam yaratıyordum,ne kadar baksanız kardır bence.Nöbetlerde dinlenebiliyorsanız,mesela bana 4-5 saat uyku yeterli oluyordu,eve gelip güzel bir kahvaltı ve sert bir kahve sonrası derse başlıyordum.Ama bu dediğim dönem bende 2-2.5 ay kadar sürdü.Sonrasında istifa edebildim.Tek odağınız tus olduktan sonra her şey mümkün.Tabi bu dönem sosyal hayattan soyutlamak gerek bence.Ben açıkçası hep şöyle düşünüyordum:evet zor,ama imkansız değil.Bunu başarabilenler varsa neden siz de olmayasınız?Benim arkadaş çevremden bu süreçte istifa etmeyenler oldu,acilde çalışmaya devam ettiler ve 60-65 aldılar mesela.

Zed
VIP
VIP

Mesaj gönderen Zed » Cmt Haz 12, 2021 6:24 pm

kermitkalp yazdı:
Cmt Haz 12, 2021 4:37 pm
Çalışarak 60-62 alınıyor hocam ben de çevremde gördüm