Branş Seçimi Nasıl Yapılmalı? Önerileriniz Nelerdir?

Çıkması Beklenen Yerler, Deneme Sınavı Tartışmaları, Yabancı Dil Muafiyeti, İstifa-Feragat, Güncel Gelişmeler'in Konuşulduğu Başlıklar

Moderatör: hekim3541

Tusiyer258
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Branş Seçimi Nasıl Yapılmalı? Önerileriniz Nelerdir?

Mesaj gönderen Tusiyer258 » Cmt Eyl 11, 2021 7:41 pm

Merhaba. Branş seçimi nasıl yapılmalı ve önerileriniz nelerdir?

Kendim için de ayrıca sormak isterim ki 60-61 civarı puan bekleyen birisi olarak (muhtemelen sınav diğer sınavlara göre 1 puan daha düşük gelir diye hesaba katarak bu puanı bekliyorum) stressiz, rahat, ece vakit ayırabilecek fakat uzmanlıkta orta üzeri yaşamaya imkan verecek kazancı olan bir branş arayışında olan birisi olarak bana ne öneriniz olurdu?

Aklımdaki Branşlar:
- Biyokimya,
- Mikrobiyoloji,
- Farmakoloji idi fakat soru işaretlerim var. Daha önce dahiliyeden istifa etmiştim ama klinik çok yoğundu. Hastaların da kötü tavırları vardı. Acaba daha sakin bir şehir denersem ve eah yerine üniversite yazarsam bir faydası olur mu diye de düşünüyorum. Kafam çok karışık. Destek olup yol gösterebilecek birileri varsa çok müteşekkir olurum.

Calamity
VIP
VIP

Mesaj gönderen Calamity » Cmt Eyl 11, 2021 8:00 pm

Merhaba , Dahiliye her yerde dahiliye maalesef ki.Asistanlık sürecinin külfeti en yoğun branşlardan.Periferdeki en iyi YÖK kadrosuna girseniz bile mutlaka yoğunluk ve can sıkıcı olaylar yine olacaktır.Ki geçtim bu sizin hayat boyu yapacağınız bir uzmanlık dalı.Asistanlık kısa süreli.Sonrasında zorunlu görev ve devlet kadrolarında daha kötü günler sizi bekliyor olması muhtemel.Kazanç ve yoğunluk dengesine baktığımız zaman en uygun branş 1-Biyokimya 2- Mikrobiyoloji olarak gözüme çarpıyor puan aralığınızda.Çoğu yerde Farmakoloji daha rahat olsa da kazanç oranı sizi tatmin etmeyebilir.Hasta görmesem de olur, bol bol hastane laboratuvar ihaleleri ile uğraşırım, yönetimsel işlere el atarım diyorsanız en güzeli Biyokimya.

Tusiyer258
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Tusiyer258 » Pzr Eyl 12, 2021 8:11 am

Calamity yazdı:
Cmt Eyl 11, 2021 8:00 pm
Merhaba , Dahiliye her yerde dahiliye maalesef ki.Asistanlık sürecinin külfeti en yoğun branşlardan.Periferdeki en iyi YÖK kadrosuna girseniz bile mutlaka yoğunluk ve can sıkıcı olaylar yine olacaktır.Ki geçtim bu sizin hayat boyu yapacağınız bir uzmanlık dalı.Asistanlık kısa süreli.Sonrasında zorunlu görev ve devlet kadrolarında daha kötü günler sizi bekliyor olması muhtemel.Kazanç ve yoğunluk dengesine baktığımız zaman en uygun branş 1-Biyokimya 2- Mikrobiyoloji olarak gözüme çarpıyor puan aralığınızda.Çoğu yerde Farmakoloji daha rahat olsa da kazanç oranı sizi tatmin etmeyebilir.Hasta görmesem de olur, bol bol hastane laboratuvar ihaleleri ile uğraşırım, yönetimsel işlere el atarım diyorsanız en güzeli Biyokimya.
Teşekkür ediyorum hocam. Peki kazanç durumu nasıldır acaba? Biyokimya ve mikrobiyoloji için 12-13, farma için de 10 civarı diye duyuyorum. Doğru mudur?

biroteki
VIP
VIP

Mesaj gönderen biroteki » Pzr Eyl 12, 2021 11:05 am

Total kazanc 12-13 ise gerçekten çok can sıkıcı, asistanlık süreci çektiğinize değmez. şu verdiğimiz emeklerin karşılığı kesinlikle bu paralar değil. her ne kadar bunları bize layık görselerde. hele koca farmakoloji için biçilen 10 civarı maaşlar küfür eder gibi.

medical123
VIP
VIP

Mesaj gönderen medical123 » Pzr Eyl 12, 2021 1:37 pm

Aile hekimliği uzmanlığı derma, ftr olmuyorsa rahatlık düşünen biri için uygun olabilir. Araştırmanızı öneririm.

Calamity
VIP
VIP

Mesaj gönderen Calamity » Sal Eyl 14, 2021 7:33 pm

Tusiyer258 yazdı:
Pzr Eyl 12, 2021 8:11 am
Calamity yazdı:
Cmt Eyl 11, 2021 8:00 pm
Teşekkür ediyorum hocam. Peki kazanç durumu nasıldır acaba? Biyokimya ve mikrobiyoloji için 12-13, farma için de 10 civarı diye duyuyorum. Doğru mudur?
Biyokimya ve Mikrobiyoloji 15+-3 Farma 12+-2.Tabi bunlar öncelikle performans döneri olan yerlerdeki maaşlar.Günümüzde artık döneri olmayan hastaneler mevcut olduğu gibi iyi bir performans alınanlarda mevcut.Orası atanırken biraz planlama biraz şans işi.İlla temel bilimler düşünmüyorsanız aile hekimliği de güzel bir branş.Hele ki entegre hastanelerde çok güzel maaşlar alabilirsiniz.Bir de hasta ilişkileriniz iyiyse amca ve teyzeler sizi severse ki çoğu ilacını yazıp azıcık ilgi gösterdikten sonra sever :) Baktığınız nüfusta aldığınız ücrette orantılı artar.Ha günümüzde aile hekimleri maaşları düşürüldü ama ona bakarsanız tüm maaşlar düşürüldü ; döner kazancındaki sağlık çalışanlarının aldığı oranın arttırılıp hekimlerinki sabit bırakıldığı için.

Calamity
VIP
VIP

Mesaj gönderen Calamity » Sal Eyl 14, 2021 7:35 pm

biroteki yazdı:
Pzr Eyl 12, 2021 11:05 am
Total kazanc 12-13 ise gerçekten çok can sıkıcı, asistanlık süreci çektiğinize değmez. şu verdiğimiz emeklerin karşılığı kesinlikle bu paralar değil. her ne kadar bunları bize layık görselerde. hele koca farmakoloji için biçilen 10 civarı maaşlar küfür eder gibi.
Performans alamadan 9 bin TL’ye çalışan uzmanlar var hocam günümüz Türkiye’sinde.Ya da hemşiresinden totalde 1.5 K yüksek alan pratisyenlerde gördü bu göz.