Branş seçimi/stressiz bölümler

Çıkması Beklenen Yerler, Deneme Sınavı Tartışmaları, Yabancı Dil Muafiyeti, İstifa-Feragat, Güncel Gelişmeler'in Konuşulduğu Başlıklar

Moderatör: hekim3541

Zipzip123
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Branş seçimi/stressiz bölümler

Mesaj gönderen Zipzip123 » Cmt Nis 24, 2021 10:30 pm

Merhaba herkese,
Bu aralar fark ettim ki üniversite sınavından tıp fakültesi bitimine kadar geçen süreçte depresifliğimin sebebi stresmiş. Bu yüzden de birkaç bölüm düşündüm ancak bilmediğim aklıma gelmeyen bölümler de vardır illa ki diye size danışmak istedim.

-Adli tıp
-Aile hekimliği
-Psikiyatri (puanım yetmeyecek olsa da yazmak istedim :( )

Acil tıpı da boş günü olması sebebiyle ara ara düşünüyorum ancak obsesif bir yapım var, stajda bir hastada ufak bir hata yapmıştım onu bile hala kafama takıp vicdan azabı çekiyorum. Acil tıpta bu yönden riskli ve stresini kaldıramayacağımı düşünüyorum zaten şimdiden pratisyen olarak çalışmaya başlayınca napacağım için endişeleniyorum. Özellikle reçete konusunda çok eksik hissediyorum. Gönül isterdi ki psikiyatri olsun ancak puanım yetmeyecek muhtemelen. Şubat tusunda 45 aldım. Tus çalışmaya yeni başladım sayılır, bu zamana kadar doğru düzgün çalışmadım. Bu aydan itibaren okul bitene kadar olan stajlarım tamamen boş denebilecek stajlar. Sizce ne kadar puan artırabilirim ve hangi branşları önerirsiniz?

Zipzip123
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Zipzip123 » Cmt Nis 24, 2021 10:31 pm

Şubat demişim mart tusu 😂

yoluzun
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yoluzun » Cmt Nis 24, 2021 10:50 pm

Hocam hislerime tercüman olmuşsunuz

Zed
VIP
VIP

Mesaj gönderen Zed » Pzr Nis 25, 2021 12:47 am

Aile hekimliği veya Halk sağlığı puan yüksekse temel bilimlerde olabilir 🤙🏻 Adli tıpta her bünyenin yapacağı iş değil ben yapamam örneğin

Kullanıcı avatarı
miranda
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen miranda » Çrş Nis 28, 2021 8:32 am

Bu üçü arasından seçecek olursak aile hekimliğini öneririm ama temel bilimleri düşünebilirsiniz.
Acil tıp kısa zamanda çok karar almanızı gerektirecek bir branş, daha çalışılan ortam kaotik olacak hasta ve hasta yakınları ajite olacak siz nöbet ilerledikçe daha yorgun olacaksınız bu nedenle hatalara çok açık, obsesif birine göre değil.
Adli tıp imza yetkisi çok. Kolluk kuvvetleri adli makamlarla uğraşmak gerekecek bunlarda yine stres faktörü olarak geri döner.
Psikiyatride de tüm sağlık kurulu hastalarını görüp not koyacaksınız, acil servisteki gerçekten suicid düşünüyor mu düşünmüyor mu, silah kullanma ehliyeti vs için de size gelecekler bence bunlar da zor. Ama nesi var psikiyatrinin özel şansı var o zaman bu sorunlarla uğraşmanız gerekmeyecek. Bir kere daha hazırlanırım derseniz bir seçenek olabilir.
Maddi kaygılarınız yüksek değilse stressiz ortam için benim önerim temel bilimler.

drhsn
VIP
VIP

Mesaj gönderen drhsn » Çrş Nis 28, 2021 9:29 am

aile hekimliği sanıldığı gibi stressiz bir bölüm değil maalesef. usulsüz rapor istekleri,hasta görülmeden ilaç yazılması talebi,reddi halinde şiddet,tüm sağlık camiasında arafta kalan durumlar için hastaların aile hekimine yönlendirilmesi(acilde ilaç yazılmış doktorun kaşesi çıkmamış eczane git aile hekimi düzeltsin der,acilci rapor yazmaz git aile hekimin yazsın der,vatandaşın kronik hastalık raporu e nabızda görülmez git aile hekimin sisteme girsin denir,hastadan test alınır sonucu çıkana kadar karantinadasın denir hasta doğal olarak rapor ister ama testi alan kişi raporu vermez bulaşı arttırma pahasına aile hekimine git o verecek raporu denir,hasta özelde diş hekimine/hekime gider muayene parasının yanında devede kulak kalan reçeteyi sekretermişsin gibi yazmanı ister yazmazsın şiddete maruz kalırsın vs vs), aile hekimi en cahil kesim tarfından bile doktor yerine konmaz siz de 6 yıl mı okuyorsunuz sorularına maruz kalırsın :) . aile hekimliği etik değerleri önemsemeyen, kendini çok da doktor gibi hissetmeyen,asm nin çatısı, jeneratörü,personel maaşı,tazminatı,bozulan malzeme tamiri/yenisinin alınması gibi hekimlik dışı işlerle uğraşmak isteyen kişilere göre.biraz idealistseniz çok üzüleceğiniz bir branş. diğer branşların dezavantajlarını da bilenlerden dinlemek lazım

Motomot
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Motomot » Çrş Nis 28, 2021 10:08 am

Off, düşündükçe yazacak bölüm kalmıyor.Temel histoloji, farmakoloji yazsam hayvan deneyleri kısmı bana göre değil, yapamam.Mikrobiyoloji, o kadar puanı hayatta alamam.

Drmeri
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Drmeri » Çrş Nis 28, 2021 5:26 pm

Histo farma dan hayvan deneyleri için vazgeçiyorsanız adli tıp yapabilir misiniz diye düşündüm direk.
Ben sizin gibi düşünseydim halk sağlığı yazardım sanırım

portakal suyu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen portakal suyu » Çrş Nis 28, 2021 5:27 pm

Hocam ne kasıyorsun yaz biyofizik oh mis

tusiko
VIP
VIP

Mesaj gönderen tusiko » Çrş Nis 28, 2021 11:44 pm

Hocam ben Fizyo yazdım 7ay sonra istifa ettim açıkçası çoğu temel bölümde bence aynı sorun oluyor bölümde yüksek lisans doktora öğrenciler de var ve hocalar onlara sizden daha çok değer veriyor ve kendinizi ben burada niye varım diye sorguluyorsunuz bence bi sınav daha çalışın puanı yükseltip güzel bi bölüme gidin